Facebook
Právě se nacházíte: Úvod > Blog > Výrobník ľadu

Výrobník ľadu

Viete ako vybrať výrobník ľadu?

1. Tvar ľadu. Kocka, kužeľ alebo drvený ľad?

Podľa toho aký máte typ prevádzky a na čo ľad používate, si môžete vybrať tvar ľadu.

Kocka

Pre barmanov, ktorý používajú ľad hlavne na šejkrovanie je najlepšie používať ľad v tvare kocky. Je to z toho dôvodu, že má ostré hrany, ktoré lepšie rozmiešajú nápoj ako oválny kužeľ, ktorý sa o seba iba kĺže. Tu si však treba uvedomiť, že výrobníky kockového ľadu sú veľmi hlučné a tak by mali byť umiestnené mimo prevádzky, aby nerušili. Taktiež sa vyrábajú iba s vysokým výkonom takže sú vhodné hlavne do veľkých prevádzok.

Kužeľ

Kužeľový ľad je skvelý pre väčšinu typov prevádzok a je to najpredávanejší tvar ľadu. Je to ideálny tvar na prípravu bežných nápojov, ako aj koktailov. Výrobníky sú tiché a tak sa dajú umiestniť aj priamo do prevádzky. Vďaka horizontálnemu nástreku sa vyrábajú už aj od malých výkonov, takže sú vhodné nielen do veľkých, ale aj do menších prevádzok. Kužeľ by mal byť čo najmenej oválny a mal by mať čo najviac ostrých hrán tak, ako majú všetky kužele značky Scotsman a Bar Line. Takýto kužeľ je potom vhodný aj na šejkrovanie. Ľad musí byť bez strednej dutinky. Je to preto, že ľad s dutinkou sa príliš rýchlo topí a tým pádom príliš riedi nápoj. Na šejkrovanie je nevhodný pretože sa v ňom zachytáva samotný nápoj. Všetky výrobníky Scotsman sú od výroby nastavené tak, aby produkoval plný ľad bez dutinky.

Drvený ľad

Výrobníky drveného ľadu odporúčame hlavne do veľkých koktailových podnikoch, kde sa predáva veľké množstvo Mojita, Caipirinhe a iných tropických koktailov. Ak máte veľkú prevádzku, nie je nič lepšie ako mať hotový drvený ľad priamo z výrobníka. Nemusíte tak platiť barbacka, ktorého pracovnou náplňou je hlavne drvenie ľadu. Výrobníky na drvený ľad sú nákladné a vyrábajú sa iba s vysokým výkonom. Preto si treba rozmyslieť ich kúpu. Ak však vlastníte tiki bar, jeho kúpe sa nevyhnete. Kúpu by mali zvážiť aj mliečne bary, v ktorých ide veľké množstvo milkšejkov. Do milkšejkov pripravovaných v mixéroch, by mal ísť drvený ľad, aby sa mixér príliš nezaťažoval a predĺžila sa jeho životnosť. Predsa len ľad nie je voda ale skôr betón, ktorý treba rozdrviť. Nie každý mixér je určený na takú veľkú záťaž. Ak máte menšiu prevádzku, stačí vám výrobník kužeľového ľadu a drvič na ľad.


2. Veľkosť ľadu. Malý alebo veľký? Na veľkosti záleží!

Čím je ľad väčší, tým sa pomalšie topí a tak menej riedi nápoj a udržiava ho dlhšie chladný. Preto treba vyberať podľa možnosti čo najväčší ľad.

Small - malý

Menší ľad odporúčame napríklad na diskotéky, alebo do prevádzok kde treba rýchlo vydávať veľké množstvo nápojov. Menší ľad sa ľahšie a rýchlejšie naberá, takže urýchľuje prípravu nápojov. Treba mať však na pamäti, že menší ľad sa rýchlejšie topí. Na diskotéke to nevadí, lebo nápoje sa majú piť rýchlo, aby sa mohli rýchlo servírovať ďalšie.

Medium - stredný

Stredná veľkosť ľadu je najpredávanejšia. Túto veľkosť odporúčame do prevádzok ako sú: klasické bary, koktail bary, puby, kaviarne, reštaurácie, hotely, penzióny, atď. Je to veľkosť ľadu, ktorá sa netopí príliš rýchlo, ale pritom pekne vynikne v long drinku. Toto je vec, ktorú si treba uvedomiť ešte pred tým ako výrobník objednáte.

Large - veľký

Veľké kužele ľadu sú vhodné do whisky barov, kde je dôležité použiť iba jeden veľký kus ľadu, ktorý udrží nápoj dlho chladný a pritom sa pomaly topí. Samozrejme najideálnejšia na takýto účel je veľká ľadová guľa, ktorú si barmani pripravujú sami ručne. Avšak táto varianta sa nie vždy dá zrealizovať, takže v takom prípade treba použiť veľký kužeľový ľad. Tu si treba uvedomiť, či túto veľkosť ľadu budete používať aj do long drinkov. Príliš veľké kuželi ľadu nevyniknú v long drinku, lebo urobia škaredú vežičku. Treba zvážiť aj ostatné veľkosti pohárov, do ktorých budete tento ľad servírovať. Okrem toho, veľké kusy ľadu sa zle naberajú a príliš zaťažujú drvič ľadu.


3. Výkon výrobníka. Koľko ľadu má výrobník spraviť za deň?

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť potrebný výkon výrobníka je vynásobiť počet ľudí, ktorý za deň navštívia bar krát 0,4kg. Tento výpočet v sebe zahŕňa aj použitie ľadu na displej, prirodzený odpad a rezervu. Takže ak je v bare povedzme 40 miest a prevádzkar vie, že za večer sa tam vystriedajú na každej stoličke traja ľudia, tak výpočet by bol nasledovný: 40 x 3 = 120; to znamená že do podniku príde denne 120 ľudí. 120 x 0,4kg = 48kg. To znamená, že treba vybrať výrobník, ktorý vyprodukuje približne 48kg za jeden deň. Keď sa rozhodujete aký výkon by mal výrobník mať, treba si položiť aj otázku, aký predpokladáte vývoj baru. Aby ste o rok nemuseli kupovať ďalší výrobník.


4. Veľkosť zásobníka.

Veľkosť zásobníka určuje, ako často treba z výrobníka vyberať ľad, aby bol v nepretržitom chode. Taktiež určuje, koľko ľadu budete mať ráno pripraveného na celodennú prevádzku. Ideálna veľkosť je polovica výkonu. Scotsman má štandardne zabudovaný takýto veľký zásobník na ľad. Pri kockovom ľade sú výrobníky dodávané bez zásobníka a vtedy sa sami môžete rozhodnúť, aký veľký zásobník potrebujete. Menší zásobník, ako je polovica výkonu neodporúčame.


5. Chladený vodou alebo vzduchom?

Chladený vzduchom je lacnejší na prevádzku, pretože chladený vodou spotrebuje veľa vody. Avšak chladený vzduchom musí byť vo vetrateľnej miestnosti, pretože zohrieva okolitý vzduch. Pokiaľ v miestnosti nemáte dostatočné odvetranie (napríklad v suteréne), treba vybrať výrobník chladený vodou. V tom prípade už nemusíte riešiť dodatočne odvetranie miestnosti.


6. S čerpadlom alebo bez?

Zistite si, kde máte odpad na vodu. Ak je v blízkosti, kde chcete mať výrobník a je umiestnený v zemi, alebo maximálne vo výške 5cm, netreba kupovať výrobník s čerpadlom. Tip: Výrobník sa dá vypodložiť nad úroveň odpadu. Ak však máte odtok príliš ďaleko, alebo príliš vysoko, objednajte si výrobník s čerpadlom.

.... ak ste si už vybrali kontaktujete nás na nižšie uvedenej adrese a pripravíme pre Vás najideálnejšiu riešenie.